Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Starosta

Príhovor starostu


starostaKeď si občas vyjdem nad dedinu či sa prejdem po okolí, rozmýšľam o tom, kde sa skrýva tých sedem storočí histórie Malej Domaše. Zmenila sa Ondava, vryla sa do podložia Oľka, ostal zachovaný, hoci tiež pozmenený dedinský chotár.
Väčšinou v nových príbytkoch tu žijú spoluobčania – Domašania, ktorých je, tak ako obydlí, niekoľkonásobne viac než pri prvej písomnej zmienke o dedine. Medzitým sa tu vystriedalo asi tridsať generácií obyvateľov a ich snaženie ostáva v základoch dnešných domov, humien a ulíc, ale aj na poliach, po celý ten čas obrábaných a kultivovaných vyrobenými mozoľnatými rukami našich predkov. Je tu kostol aj cintorín. Históriu prikryl prach dejín. Nadišiel čas jubilea. Príležitosť na úctu a vďaku, ale aj na podnietenie hrdosti nad vzhľadom a životným prostredím Malej Domaše, ktorá dnes už ani nezodpovedá názvu Malá. Je rozvinutá, moderná, pekná – také malé mestečko s vybudovanou infraštruktúrou a je už len jedna, pri vyrovnávacej nádrži poniže vodnej priehrady, pomenovanej po zaniknutej susednej obci Veľká Domaša. Chvália nás. Za naše úsilie a pracovitosť. Skutočne máme byť na čo hrdí a sami sebe potriasť rukami a pogratulovať si k výsledkom vynaloženého úsilia.
Pri tej prechádzke chotárom som rozmýšľal, komu sa treba poďakovať. Vytváral som dlhý zoznam mien našich občanov a ich rodín, ale aj inštitúcií a firiem, ktoré k dosiahnutým výsledkom prispeli v značnej miere. Proces modernizácie dediny intenzívne pokračuje. Nepochybne bude naša Malá Domaša ešte krajšia a modernejšia. Naše plány sú veľkolepé a my sme rozhodnutí ich cieľavedome napĺňať. Je vidieť, že patríme do spoločnej Európy. Prijímame jej pomocnú ruku rovnako ako možnosti slovenskej štátnej správy i samosprávnych orgánov. Je aktuálne sa pri tom snažení príležitostne, pri jubileu, patrične pozastaviť. Treba vedieť, aj prostredníctvom tejto pamätnice, čo bolo, ako je a čo nás čaká. Súčasnosť nás napĺňa optimizmom. Vychádzam z presvedčenia, že sa z Malej Domaše stane príkladná obec.


PhDr. Jaroslav Makatúra
starosta obce